BOYA PROSESİ

Robotik boyama en kaliteli sonuçları verir. Doğru bir şekilde programlandıktan sonra, bir endüstriyel boyama robotu boyayı damlama, aşırı püskürtme vb. olmadan malzeme üzerine uygulayabilir. Boya veya teflon kaplama gibi uygulamalar üründen ürüne değişkenlik göstermeden tutarlı bir şekilde uygulanır.

Endüstriyel boyama robotları, olağanüstü parça erişilebilirliği sağlayabilir. Robotlar yalnızca ince ve uzun erişimli olmakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla esneklik sağlama amacıyla duvar, raf ve tamamıyla esnek bir sistem için ray üzerine kurulabilirler. Çarpışma önleme yazılımı, birden fazla robotun birbirine yakın olarak çalışmasını mümkün kılar, bu sayede üretim artışı sağlanır ve çevrim süreleri iyileşir.

Robotlar boyama proseslerinde aynı zamanda işçileri de korur. Boyama uygulaması tehlikeli ve yorucu bir iştir ve operatörler güvenli olmayan kimyasal maddelere maruz kalabilir. Boyama robotları ise, bu özel çalışma ortamının tehlikelerine karşı daha donanımlıdır. Yanmaya karşı dayanıklı kollarla üretilen bu robotlar, yanıcı gazın içerisinde patlama riski taşımazlar.