ÖLÇÜM KONTROL

Aşağı Kaydır

Bugün piyasada bulunan tüm ölçüm ve kalite kontrol uygulamalarında standardizasyon ve tekrarlanabilirlik için hassasiyet ve doğruluk gereklidir. Bu durum, tek başına bir sistem olarak veya robota entegre bir şekilde olarak endüstriyel görüntü işlemenin devreye girdiği yerdir.

Endüstriyel görüntü işleme teknolojisi, bir robotun insanlar gibi görerek parçayı bulmasını veya parçalar arasındaki farklılıkları, hataları tespit etmesini sağlar. Robot bir algoritma ile programlanır ve robota monte edilmiş veya statik bir konumda bulunan bir endüstriyel kamera, robotun etkileşime gireceği her iş parçasının fotoğrafını çeker. Parça algoritmaya uymuyorsa, parça robot tarafından alınmaz veya red kutusuna bırakılır. Doğru parça ise gerekli işlem yapılmak üzere robot tarafından alınır.

Görüntü işleme teknolojisi robotik ile birleştirildiğinde sistemin yetenekleri önemli ölçüde artar. Görüntü işleme olmadan, “kör” robotlar, bir başka uygulama yapmak üzere programlanana kadar aynı tekrarlayan görevi yerine getirirler. Endüstriyel bir kamera sistemine sahip robotlar, ortamlarındaki değişkenlere tepki verme yeteneklerinden dolayı çok daha fazla esnekliğe ve işlevselliğe sahiptir.